Problematyka rynku pracy w edukacji przedsiębiorczości
Abstrakt
Transformacja systemu społeczno–gospodarczego prowadzi do zmian dotychczasowych zasad funkcjonowania poszczególnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Proces ten wpłynął także na nową jakość rynku pracy oraz zmiany jego funkcjonowania. W konsekwencji przekształceniu uległy reguły gry na tym rynku, od niedoboru siły roboczej, który występował w gospodarce centralnie sterowanej, do pojawienia się coraz intensywniejszego nasilenia masowego bezrobocia. W tej nowej sytuacji należy uzmysławiać przyszłemu pracownikowi (uczniowi), że człowiek sam musi poszukiwać swojego miejsca na rynku pracy. Tylko aktywna postawa, wysokie kwalifikacje i poziom konkurencyjności jednostki przy poszukiwaniu pracy może doprowadzić do osiągnięcia przez nią sukcesu. Rozumiejąc zachodzące procesy i zasady funkcjonowania tego rynku łatwiej jest poszukiwać optymalnych rozwiązań w planowaniu i realizacji własnej kariery zawodowej...Bibliografia
Dach Z., 1994, Rynek pracy [w:] Transformacje systemu ekonomicznego w Polsce (red. S. Lis) Wyd. „ Secesja”, Kraków, s. 65 – 70.
Dowgiałło Z., 1993, Słownik ekonomiczny dla przedsiębiorcy w warunkach rynku, Wydawnictwo Znicz, Szczecin.
Gogolewska J., 1999, Regulowanie rynku pracy [w:] Polityka gospodarcza (red. B. Winiarski) Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 466–489.
Grzywacz W., 2002, Podstawy makroekonomii, Wyd. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Szczecin.
Guzik H.,1999, Polityka zatrudnienia w warunkach rynkowych [w:] Polityka ekonomiczna (red. A. Fajferek) Wyd. Akademii Ekonomicznej, Kraków, s. 219 – 230.
Kryńska E., 2001, Elastyczność zatrudnienia w Polsce i w Unii Europejskiej, „Gospodarka Narodowa” nr 1-2, s. 74-95.
Mały rocznik statystyczny Polski,2002,2004, GUS, Warszawa.
Padowicz W., 2002, Rosnące bezrobocie i kryzys zatrudnienia w Polsce (przyczyny i uwarunkowania), „Praca i zabezpieczenie społeczne” nr 1, s. 2-11.
Penc J., 1997, Leksykon biznesu, Agencja wydawnicza „Placet”, Warszawa.
Roczniki Statystyczne GUS za lata 1994–2003, Warszawa.
Zalega T., 2002, Rynek pracy w epoce cywilizacji informacyjnej, „Nowe Życie Gospodarcze” nr 5 s. 40- 42.
Złożenie artykułu do druku oznacza wyrażenie zgody na bezpłatne (tj. bez honorariów autorskich) przeniesienie autorskich praw majątkowych na Wydawcę i zezwolenie na wydanie pracy w postaci drukowanej w dowolnej liczbie egzemplarzy oraz zamieszczenie jej w postaci otwartego dostępu na stronie internetowej czasopisma, w bibliotekach cyfrowych oraz innych cyfrowych platformach wydawniczych, z którymi Wydawca zawarł lub zawrze stosowne porozumienie o udostępnianiu. W przypadku artykułów wieloautorskich przyjmuje się, że autor zgłaszający pracę („corresponding author”) ma pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych współautorów w tym zakresie. Autorzy są proszeni o podpisanie stosownego oświadczenia w tej sprawie.
Oświadczenie autora o prawach autorskich: doc, pdf