Globalizacja i jej wpływ na rozwój współczesnej cywilizacji
Abstrakt
Globalizacja – według Słownika Zarządzania i Finansów – oznacza: „proces upodabniania się gustów i oferty produktu na całym świecie, wskutek czego popyt jest zaspokajany produktem globalnym, a nie lokalnymi”1 . Definicja taka jest jednak mocno – z różnych względów – zawężona, dlatego globalizację powinno traktować się jako określenie zjawiska ważniejszego i bardziej dalekosiężnego. W istocie, produktów globalnych jest niewiele, globalizacja jest zatem realnym procesem zachodzącym w większości firm świata. Ich styl myślenia i działania opiera się na globalnej perspektywie, w której ujmuje się klientów, technologie, koszty, sojusze strategiczne i konkurentów…Bibliografia
Bielański S., Biernat T. (red.), Wokół problematyki integracji europejskiej, Wyd. AdamMarszałek, Toruń 1999, s. 148.
Chodorek M., Globalizacja i jej wpływ na proces konkurowania przedsiębiorstw, [w:] Determinanty konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Sposoby i warunki umacniania konkurencyjności przedsiębiorstw w perspektywie globalizacji gospodarki, podred. M. J. Stankiewicza, Wyd. UMK, Toruń 2002.
Dicken P., Global Shift. The Internationalization of Economic Activity. Guilford Press, NewYork – London 1992.
Haffer M., Polskie przedsiębiorstwa a wyzwania globalizacji, [w:] Determinanty konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Sposoby i warunki umacniania konkurencyjności przedsiębiorstw w perspektywie globalizacji gospodarki, pod red. M. J. Stankiewicza,Wyd. UMK, Toruń 2002.
Koch R., Słownik Zarządzania i Finansów. Narzędzia, terminy, techniki od A do Z, Wyd.
Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1997.
Kornacka D., Globalizacja – implikacje dla przedsiębiorstw, Zeszyty Naukowe US, Wyd.
Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2000, nr 227.
Kornacka D., Przedsiębiorstwo na rynku globalnym, [w:] Elementy nauki o przedsiębiorstwie, pod red. S. Marek, Wyd. Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 1999.
Liberska B. (red.), Globalizacja. Mechanizmy i wyzwania, PWE, Warszawa 2002.
McGrew A., Conceptualizing Global Politics, [w:] Global Politics, pod red. A. McGrew,Polity Press. Cambridge 1992.
Ruigrok W., Van Tulder R., The Ideology of Interdependence. Doctoral Disseration. University of Amsterdam, Amsterdam 1993, za: Grupa Lizbońska, Granice konkurencji, Poltext, Warszawa 1996.
Stonehouse G., Hamill J., Campbell D., Purdie T., Globalizacja. Strategie i zarządzanie, Wyd. Felberg SJA, Warszawa 2001.
Thurow L. C., Przyszłość kapitalizmu, Wyd. Dolnośląskie, Wrocław 1999.
Yang X., Globalisation of the Automobile Industry: The United States, Japan and thePeople’s Republic of China, Praeger Publishers, Westport 1995.
Zorska A., Ku globalizacji. Przemiany w korporacjach transnarodowych i w gospodarce światowej, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 1998.
Złożenie artykułu do druku oznacza wyrażenie zgody na bezpłatne (tj. bez honorariów autorskich) przeniesienie autorskich praw majątkowych na Wydawcę i zezwolenie na wydanie pracy w postaci drukowanej w dowolnej liczbie egzemplarzy oraz zamieszczenie jej w postaci otwartego dostępu na stronie internetowej czasopisma, w bibliotekach cyfrowych oraz innych cyfrowych platformach wydawniczych, z którymi Wydawca zawarł lub zawrze stosowne porozumienie o udostępnianiu. W przypadku artykułów wieloautorskich przyjmuje się, że autor zgłaszający pracę („corresponding author”) ma pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych współautorów w tym zakresie. Autorzy są proszeni o podpisanie stosownego oświadczenia w tej sprawie.
Oświadczenie autora o prawach autorskich: doc, pdf