Wpływ wielkości układów regionalnych na wyniki wyborów na przykładzie symulacji alternatywnej ordynacji

Autor

  • Jakub Mateusz Łach Politechnika Wrocławska Wydział Matematyki

Słowa kluczowe:

gerrymandering, kolegium elektorskie, ordynacja, prezydent, wybory

Abstrakt

Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych z 2016 r. dla wielu Polaków były szokiem, gdyż część osób nie rozumie, na jakiej podstawie Hillary Clinton, która zdobyła więcej głosów w wyborach ogólnych, mogła przegrać walkę o prezydenturę z Donaldem Trumpem. Wytłumaczenie tego jest jednak dość proste - to zasługa elektorskiego systemu wyboru prezydenta i wiceprezydenta USA. W niniejszym artykule autor przedstawia i porównuje obowiązujące prawnie drogi wyboru najwyższych przedstawicieli władz w Polsce i USA. Artykuł oprócz tego, że ma celu na przybliżyć działanie amerykańskiej ordynacji w praktyce, ukazuje możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce. Praca uwzględnia także symulację takiego systemu wyborczego, powołując się na wyniki prezydenckiej elekcji w Rzeczypospolitej z roku 2015. Niniejszy artykuł akcentuje także skład i ewentualny podział hipotetycznego nowego organu władzy, jakim byłoby Kolegium Elektorów III Rzeczpospolitej. Ponadto w tekście zwrócono uwagę na różne negatywne zjawiska wynikające z możliwości wpływu polityków na ordynacje, przywołując pojęcie gerrymanderingu oraz obrazując je na jednym z przykładów.

Biogram autora

Jakub Mateusz Łach - Politechnika Wrocławska Wydział Matematyki

Jakub Mateusz Łach, student I roku Politechniki Wrocławskiej na kierunku matematyka i statystyka. Interesuje się polityką, światem pieniądza, a także sportem. Poza karierą naukową jest związany z klubem futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław, w którym świętował sukces Mistrzostwa Polski PLFA2 w 2017 r. Swoje wszechstronne zainteresowania i możliwości stara się wykorzystywać w życiu prywatnym oraz zawodowym, np. w czasie samorządowej kampanii wyborczej we Wrocławiu. Przyszłość wiąże z polityką lokalną i sektorem finansowym.

Pobrania

Opublikowane

2018-12-29

Jak cytować

Łach, J. M. (2018). Wpływ wielkości układów regionalnych na wyniki wyborów na przykładzie symulacji alternatywnej ordynacji. Przedsiębiorczość - Edukacja, 14, 518–521. Pobrano z https://p-e.uken.krakow.pl/article/view/20833296.14.36