Baza rekreacyjno-sportowa i jej funkcjonowanie w mieście przemysłowym (na przykładzie Gliwic)

Autor

  • Agata Kurek-Obrocka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Gliwice

DOI:

https://doi.org/10.24917/20833296.13.10

Słowa kluczowe:

aktywność fizyczna, Gliwice, jakość kapitału ludzkiego, młodzież, rekreacja, sport

Abstrakt

Kwestie związane ze zdrowiem  człowieka są obecnie coraz częściej łączone z głównymi czynnikami wpływającymi na jakość kapitału ludzkiego. W teorii płaszczyzn charakteryzujących kapitał zdrowie wymieniane jest jako jeden z pięciu najważniejszych czynników składających się na tę jakość, obok edukacji, nauki czy wysokich technologii. Jest to jednak czynnik o specyficznym charakterze, gdyż stan zdrowotny danej jednostki zależy w największym stopniu od preferowanego stylu życia, w kształtowaniu którego z kolei niezmiernie ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna człowieka. W tym kontekście trzeba oceniać zarówno indywidualne, jak i społeczne działania mające na celu upowszechnianie takiego sposobu życia, który wspomaga biologiczną aktywność organizmu i wzmacnia podstawowe czynności życiowe człowieka. Problemem z tym związanym jest wdrażanie zdrowego stylu życia, opartego na aktywności fizycznej, już od wczesnego dzieciństwa - zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej. Z badań Nowaka (2010) wynika, że zachowania prozdrowotne polskiej kadry menadżerskiej są u ponad połowy ankietowanych związane z ich aktywnością fizyczną w okresie szkolnym. Sprawy dotyczące tej aktywności są przedmiotem niniejszego opracowania. Starano się w nim pokazać zarówno aktywność obserwowaną wśród młodzieży gliwickich szkół średnich, jak i jej wielorakie uwarunkowania. Poszukiwano odpowiedzi na kilka pytań, w tym w szczególności:
-  jak ocenić współczesny stan bazy rekreacyjno-sportowej na tle wcześniejszych okresów historii miasta, tak w odniesieniu do liczby, jak i do struktury rodzajowej urządzeń służących rekreacji, uprawianiu sportów i wypoczynkowi,
-  jaka jest dostępność tych urządzeń dla mieszkańców Gliwic, rozważana ze względu na ich położenie w przestrzeni miasta, a także jakie są możliwości ekonomiczne korzystania z określonej usługi,
-  jak kształtuje się aktywność fizyczna młodzieży szkół średnich Gliwic i z jakimi czynnikami osobistymi, ekonomicznymi, a także wynikającymi z dostępności do bazy rekreacyjno-sportowej, można ją łączyć/skorelować.
Praca napisana została na podstawie własnych badań (wywiadów z osobami zajmującymi się sportem i rekreacją w czasach PRL-u, badań ankietowych uczniów szkół średnich w Gliwicach oraz materiałów pochodzących ze stron internetowych Urzędu Miasta w Gliwicach), w trakcie których zebrano materiały dotyczące stanu bazy sportowo-rekreacyjnej na terenie Gliwic w okresie powojennym i obecnie oraz określono aktywność fizyczną młodzieży uczącej się w tym mieście.

Biogram autora

Agata Kurek-Obrocka - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Gliwice

Agata Kurek-Obrocka, mgr, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od ukończenia studiów nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i matematyki w gliwickich szkołach ponadgimnazjalnych. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ukończyła studia podyplomowe w zakresie ICT, języków obcych oraz drugiego przedmiotu: matematyka. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu aktywności fizycznej młodzieży szkolnej w mieście przemysłowym oraz determinantów tej aktywności.

Bibliografia

Całka, E. (1986). Sport – rekreacja – turystyka. Zeszyty Gliwickie, 17, 369–383.

Duś, E. (1990). Ogrodnictwo działkowe w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Geographia. Studia et Dissertationes, 14, 93–117.

Kowalczyk, A., Derek, M. (2010). Zagospodarowanie turystyczne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kurek, W. (red.). (2007). Turystyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Mogiła-Lisowska, J. (2010). Rekreacyjna aktywność ruchowa Polaków – uwarunkowania i styl uczestnictwa. Studia i Monografie. Warszawa: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Mroczkowska, D. (red.). (2011). Czas wolny. Refleksje, dylematy, perspektywy. Warszawa: Wydawnictwo Difin.

Nowak, F.P. (2010). Aktywność fizyczna oraz inne zachowania zdrowotne w stylu życia menedżerów. Opole: Wydawnictwo Politechniki Opolskiej.

Pawlikowska-Piechotka, A. (2009). Zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne. Gdynia: Wydawnictwo Novae Res.

Petryszyn, J. (2002). Rozwój demograficzny dużych miast Polski. W: J. Słodczyk (red.), Demograficzne i społeczne aspekty rozwoju miast. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Stolarczyk, D., Bittner, K. (red.). (2015). W kręgu kultury PRL. Sport. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szajnowska-Wysocka, A. (2002). Urbanizacja demograficzna Gliwic. W: J. Słodczyk (red.), Demograficzne i społeczne aspekty rozwoju miast. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Szujecki, K. (2014). Życie sportowe w PRL. Warszawa: Wydawnictwo Bellona.

Wieczorek-Szymańska A. (2009). Koncepcja kapitału ludzkiego w teorii ekonomii – przegląd wybranych podejść. Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, 17.

Wronowska, D. (2005). Koncepcje kapitału ludzkiego – ujęcie historyczne. W: D. Kopycińska (red.), Teoretyczne aspekty gospodarowania. Szczecin: Katedra Mikroekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-16

Jak cytować

Kurek-Obrocka, A. (2017). Baza rekreacyjno-sportowa i jej funkcjonowanie w mieście przemysłowym (na przykładzie Gliwic). Przedsiębiorczość - Edukacja, 13, 127–142. https://doi.org/10.24917/20833296.13.10