Zróżnicowanie przestrzenne potencjału przedsiębiorczego w województwie podkarpackim

Autor

  • Jacek Strojny Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania
  • Dawid Karaś Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania
  • Natalia Kopeć Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania

DOI:

https://doi.org/10.24917/20833296.10.15

Słowa kluczowe:

analiza strategiczna, benchmarking, Podkarpacie, potencjał przedsiębiorczy, przedsiębiorczość

Abstrakt

Artykuł przedstawia problematykę zróżnicowania potencjału przedsiębiorczego w województwie podkarpackim na podstawie analizy strategicznej, której celem jest ocena zróżnicowania przestrzennego województwa podkarpackiego. W pierwszej kolejności w tekście opisano, w jakim celu jest prowadzona polityka regionalna. Kolejna część ukazuje główne powody powstania zróżnicowania przestrzennego - jednym z nich jest skupianie się kapitału w centrach rozwojowych. Wyjaśniono również, czym jest rozwój i jego potencjał oraz jak wpływają one na potencjał przedsiębiorczy, a takżeprzedstawiono technikę benchmarkingu, jako główną metodę analizy przyjętą w badaniach. Publikacja zawiera również krótki opis Podkarpacia. Identyfikując przedsiębiorczość oraz potencjał przedsiębiorczy, skupiono się głównie na wymiarze regionalnym, w odniesieniu do systemów gospodarczychna poziomie trzech głównych grup czynników: globalnych, egzogenicznych oraz endogenicznych. Zostało przedstawione uzasadnienie wyboru metody analizy - benchmarking jest to dość tani, szybki i sprawdzony sposób. Do badania zostały wybrane podstawowe mierniki przedstawione w artykule. Po dokonaniu wnikliwej analizy stwierdzono kilka podstawowych wniosków wynikających z badania. Jednym z nich jest brak silnego centrum wzrostu na Podkarpaciu, powodujący przepływ kapitału mobilnego do atrakcyjniejszych regionów. Miastami, które głównie przyciągają sporą część kapitału ludzkiego oraz kapitału przedsiębiorczego z województwa podkarpackiego, są Warszawa i Kraków.

Biogramy autorów

Jacek Strojny - Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania

Jacek Strojny, Dr, Politechnika Rzeszowska.Ekonomista, doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunktw Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Pełnomocnikdziekana ds. projektów rozwojowych i komercjalizacji badań. Specjalizuje się w problematyceimplementacji metod i technik zarządzania w przedsiębiorstwach i jednostkachadministracji publicznej, zarówno na poziomie zarządzania strategicznego, jaki operacyjnego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących przedsiębiorczościi innowacji, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz zarządzania projektami. Koordynowałprojekty wdrożenia innowacyjnych systemów zarządzania w kilkudziesięciuprzedsiębiorstwach i samorządach. Jest także autorem strategii rozwoju lokalnego napoziomie gminnym i powiatowym.

Dawid Karaś - Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania

Dawid Karaś, student Politechniki Rzeszowskiej na wydziale Zarządzania, kierunek Zarządzanie orazspecjalizacja Zarządzanie Projektami. Absolwent Technikum Ekonomicznego w Jaśle.Znajdował się w 10% najlepszych absolwentów technikum w 2012 r. oraz wśród najlepszychstudentów na kierunku pierwszego stopnia. Aktywny działacz w kole naukowymEkobiznes oraz Międzynarodowej Organizacji Studenckiej AIESEC. Organizator wydarzeńna Politechnice Rzeszowskiej, m.in. PM DAY. Zainteresowania autora skupiająsię na motywacji, zarządzaniu projektami, przedsiębiorczości, rozwoju osobistym orazaktywizacji osób bezrobotnych.

Natalia Kopeć - Politechnika Rzeszowska, Wydział Zarządzania

Natalia Kopeć, studentka II roku zarządzania o specjalizacji zarządzanie projektami. Członek studenckiegokoła naukowego Ekobiznes oraz Samorządu Studenckiego. Zajmuje się organizacjąwydarzeń promujących naukę i ekologię oraz poszerzaniem wiedzy z zakresu zarządzaniaprojektami.

Bibliografia

Drucker, P.F. (1992). Innowacje i przedsiębiorczość. Praktyka i zasady. Warszawa: PWE.

Ministerstwo Gospodarki. (2011). Przedsiębiorczość w Polsce. Warszawa.

Strojny, J. (2012). Innowacyjne zarządzanie regionem, powiatem i gminą. Rzeszów: Politechnika Rzeszowska.

Strojny, J. (2006). Wielowymiarowość związku między przedsiębiorczością jako cechą osobowości przedsiębiorcy a działaniem małej i średniej firmy. Kraków: Akademia Ekonomiczna w Krakowie.

Szeplewska, A. (2013). Charakterystyka samozatrudnienia i innych wybranych mierników potencjału przedsiębiorczego województwa podlaskiego, Przedsiębiorczość i Zarządzanie nr 4/2013. Wydawnictwo SAN, Łódź.

Szot-Gabryś, T. (2013). Programowanie rozwoju przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym. W: Zeszyt Naukowy WSEI „Ekonomia” nr 6 (1/2013), Siedlce, s. 155–178.

Schumpeter, J. (1960). Teoria rozwoju gospodarczego. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa.

Tomaszewska, A. (2009). Kapitał ludzki w wybranych regionach Polski: znaczenie, sposoby pomiaru, analiza zróżnicowania. W: Miasta i regiony wobec współczesnych wyzwań, red. M.E Sokołowicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.

Pobrania

Opublikowane

2014-12-19

Jak cytować

Strojny, J., Karaś, D., & Kopeć, N. (2014). Zróżnicowanie przestrzenne potencjału przedsiębiorczego w województwie podkarpackim. Przedsiębiorczość - Edukacja, 10, 198–214. https://doi.org/10.24917/20833296.10.15

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>