Rola systemu poradnictwa zawodowego w edukacji i tworzeniu inicjatyw klastrowych w systemie oświaty na przykładzie miast: Zabrza, Gliwic i Rybnika

Autor

  • Agata Pradela Politechnika Śląska, Instytut Inżynierii Produkcji

DOI:

https://doi.org/10.24917/20833296.9.19

Słowa kluczowe:

system doradztwa zawodowego, potrzeby edukacyjne, ścieżka kariery edukacyjnej i zawodowej, zarządzanie oświatą

Abstrakt

Procesy podejmowania decyzji przez abiturientów szkół różnych szczebli są kluczowe dla dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej młodzieży. W warunkach dynamicznych zmian gospodarczych coraz większą rolę odgrywa system orientacji i poradnictwa zawodowego, którego nadrzędną rolą jest udzielanie wsparcia uczniom w planowaniu dalszej ścieżki kariery, zgodnie z ich potrzebami, predyspozycjami, ale też wymaganiami rynku. Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących systemu orientacji i poradnictwa zawodowego, przeprowadzonych na terenie województwa śląskiego. W pierwszej części artykułu przedstawiono modelową strukturę systemu doradztwa zawodowego w Zabrzu oraz działania władz miasta zmierzające w kierunku rozwoju tego systemu. W drugiej części przedstawiono wyniki badań systemu doradztwa zawodowego w Gliwicach i Rybniku w następujących aspektach: sposoby poszukiwania informacji nt. dalszej ścieżki edukacji i kariery, znajomość doradców zawodowych i oceny ich kompetencji, efektywność lekcji z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, potrzeby informacji nt. perspektyw na rynku pracy.

Biogram autora

Agata Pradela - Politechnika Śląska, Instytut Inżynierii Produkcji

Agata Pradela, dr inż., Politechnika Śląska, Wydział Organizacji i Zarządzania, Instytut Inżynierii Produkcji. Obszary zainteresowań badawczych autorki: badania systemów oświaty w aspektach potrzeb i wymagań rynku pracy; badania strategii edukacji w jednostkach samorządu terytorialnego, analizy efektywności systemu oświaty w aspekcie zmian gospodarczych, analizy procesów przedsiębiorczości, ocena jakości edukacji i zarządzania oświatą.

Bibliografia

Borowiec, M. (2011). Role edukacji w procesach globalizacji. Przedsiębiorczość – Edukacja, 7, 296-307.

Dorocki, S., Kilar, W., Rachwał, T. (2011). Założenia i cele projektu „Krok w przedsiębiorczość”. Przedsiębiorczość – Edukacja, 7, 308-320.

Kurek, S., Rachwał, T. (2010). Założenia i wstępne wyniki europejskiego projektu badawczego FIFOBI w zakresie kształtowania kompetencji uczniów gimnazjum do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorczość – Edukacja, 6, 472-485.

Pradela, A. (2010, kwiecień). Diagnoza potrzeb edukacyjnych szkolnictwa zawodowego w Gliwicach. Niepublikowany raport z eksperckiego panelu dyskusyjnego. Gliwice.

Rachwał, T. (2009). Ocena projektu zmiany podstawy programowej podstaw przedsiębiorczości (przedstawionej przez MEN w 2008 r. w ramach reformy systemu edukacji). Przedsiębiorczość – Edukacja, 5, 349-372.

Wąsik, H. (2010). Nauczanie przedsiębiorczości w kontekście integracji europejskiej. Przedsiębiorczość – Edukacja, 6, 486-492.

Zioło, Z. (2011). Rola przedsiębiorczości w warunkach nasilających się procesów globalizacji. Przedsiębiorczość – Edukacja, 7, 10-23.

Pobrania

Opublikowane

2013-12-29

Jak cytować

Pradela, A. (2013). Rola systemu poradnictwa zawodowego w edukacji i tworzeniu inicjatyw klastrowych w systemie oświaty na przykładzie miast: Zabrza, Gliwic i Rybnika. Przedsiębiorczość - Edukacja, 9, 289–301. https://doi.org/10.24917/20833296.9.19